Jak usunąć pieprzyki z twarzy? Poznaj skuteczny sposób

Pieprzyki to taki rodzaj zmiany skórnej, której wygląd może być bardzo różny – ich kolor waha się od lekkiego, kawowego brązu aż po bardzo ciemny, prawie czarny odcień. Także ich faktura bywa mocno zróżnicowana, nawet u tej samej osoby niektóre mogą być niewielkie i płaskie, a inne wystające, czasem są gładkie, innym razem rosną na nich włosy. To, czy pieprzyk okaże się niechciany, najczęściej zależy od indywidualnych preferencji i wyglądu zmiany, a także jej umiejscowienia. Co w sytuacji, gdy masz już pewność, że chcesz się jej pozbyć? Czy da się usunąć pieprzyka z twarzy? Kiedy się na to zdecydować i z jakiego zabiegu najlepiej w tym celu skorzystać? Należy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale i zdrowotne – to właśnie o nich opowiemy w tym artykule.

laserowe usuwanie pieprzyków i brodawek

Jak pozbyć się pieprzyków z twarzy? Procedura wstępna

Czy każdy pieprzyk trzeba usunąć?

Zdarza się tak, że dana zmiana nie przeszkadza wyglądem, może nawet być estetyczna, jednak są takie przypadki, kiedy powodem usunięcia jest zdrowie i bezpieczeństwo. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, kiedy:

    • – nowy pieprzyk pojawił się nagle,
    • – stary pieprzyk zaczyna się zmieniać, szczególnie kształt, wielkość lub kolor,
    • – z pieprzyka zaczynają wyrastać włoski.

W powyższych sytuacjach niekoniecznie od razu trzeba usuwać zmianę, ale zaleca się konsultację z lekarzem, aby upewnić się, że nie jest to rozwój zmiany nowotworowej.

 

Jak ocenić charakter zmiany?

Usuwanie pieprzyków polega najczęściej na chirurgicznym lub laserowym wycięciu zmiany. Jednak jeszcze przed zaplanowaniem zabiegu specjaliści muszą uważnie przyjrzeć się zmianie i na podstawie badania wybrać konkretny sposób działania. Co ważne, jeśli zmiana pojawiła się nagle, gwałtownie rośnie lub wykazuje inne niepokojące objawy, usuwa się ją w całości, bez naruszania jej struktury i następnie poddaje badaniu, aby sprawdzić czy nie występuje ryzyko nowotworu. Takich pieprzyków lepiej nie nacinać skalpelem ani laserem, ponieważ naruszenie struktury zmiany może sprowokować ją do rozprzestrzeniania się. Aby ustalić charakter zmiany i zdecydować, jak usunąć pieprzyk z twarzy, najlepiej skorzystać z nieinwazyjnego badania, takiego jak videodermatoskopia, która pozwoli ocenić naturę pieprzyka przed podjęciem działań.

jak pozbyć się pieprzyków z twarzy

Laserowe usuwanie pieprzyków – mniej inwazyjna metoda

Jak usunąć pieprzyka z twarzy w bezpieczny sposób? Skorzystać z zabiegu chirurgicznego wycinania czy jednak laserowego usunięcia zmiany? Większość dermatologów poleci Ci opcję lasera – dlaczego?

Laserowe usuwanie pieprzyków jest zabiegiem szybszym, mniej bolesnym, a rekonwalescencja po nim trwa krócej, ponieważ nie dochodzi podczas niego do powstania otwartej rany. Używane urządzenie to najczęściej laser frakcyjny CO2, który doprowadza do odparowania tkanki i spalenia znamienia. Istnieją dwa sposoby na to, jak usunąć pieprzyki z twarzy laserem: pierwszy to wypalenie całego znamienia (w przypadku pieprzyków niezłośliwych), drugi – odcięcie pieprzyka od zdrowej tkanki (w przypadku zmian złośliwych lub niepewnych). Oba sposoby przynoszą ten sam efekt, bez konieczności użycia szwów czy ryzyka blizny.

Korzyści skorzystania z lasera:

  • nienaruszanie zdrowej tkanki – podczas gdy zabieg skalpelem polega na wycięciu zmiany wraz z fragmentem skóry, użycie lasera pozwala na taką precyzyjność, aby nie uszkodzić żadnego zdrowego fragmentu skóry,
  • sterylność – podczas zabiegu nie dochodzi do przerwania skóry, co zmniejsza ryzyko zakażenia i innych powikłań,
  • szybkie gojenie – okres rekonwalescencji po zabiegu jest dużo krótszy i skóra szybciej wraca do zdrowia,
  • brak blizn – jest to szczególnie ważne przy usuwaniu znamion z twarzy, ponieważ gwarantuje, że po usunięciu pieprzyka nie zostanie tam widoczny ślad.

jak usunąć pieprzyk

Zapoznaj się z ofertą usuwania znamion w naszej klinice i umów się na zabieg!

 

tesoroclinic logo

Masz jakieś pytania odnośnie zabiegów?

Skontaktuj się bezpośrednio z naszym lekarzem!

Użyj formularza lub zadzwoń +48 536 213 213

sterydysklep to najlepszy internetowy sklep ze sterydami w Polsce, oferujący szeroką gamę wysokiej jakości produktów poprawiających wyniki sportowe i przyrost mięśni