Co to jest i jak działa laseroterapia?

Laseroterapia to termin określający wszystkie zabiegi poprawiające kondycję ciała, do których przeprowadzania wykorzystuje się światło lasera. To stosunkowo młoda (jak na medycynę) dziedzina, która rozwija się prężnie od połowy XX wieku i daje coraz lepsze efekty. Choć najczęściej z laserem można spotkać się w kontekście chirurgii lub medycyny estetycznej, warto wiedzieć, że nie na tym kończą się jego sprzyjające zdrowiu właściwości. Na czym polega laseroterapia w poszczególnych dziedzinach medycyny i jak może przysłużyć się poprawie zdrowia, także Twojego?

Co to jest laseroterapia? Poznaj definicję

W profesjonalnej laseroterapii używa się laserów medycznych – są to urządzenia, które emitują mocno skupioną punktowo jednobarwną wiązkę światła. Wiązka ta może mieć określone natężenie, długość i moc, oraz może pracować ciągle lub w trybie pulsacyjnym o określonej częstotliwości. Ze względu na tak wiele specyficznych cech, laser ma bardzo szerokie, wciąż rozwijane spektrum zastosowań, a poszczególne urządzenia mocno się między sobą różnią.

Rodzaje laserów wykorzystywanych w terapii

Najważniejszy podział określa siła lasera, a dokładniej – poziom jego energii. Lasery wysokoenergetyczne to te, które stosuje się w chirurgii i medycynie estetycznej. Są zdolne do zamykania naczyń, rozcinania tkanek i wielu innych profesjonalnych zabiegów ingerujących w strukturę organizmu. Taki laser będzie obsługiwany przez lekarza lub odpowiednio wykwalifikowaną osobę, dlatego spotkasz go najczęściej w gabinecie medycznym. Lasery średnioenergetyczne stosuje się przy pracy onkologicznej – w leczeniu i diagnozowaniu nowotworów. Trzeci rodzaj, niskoenergetyczny, jest najłagodniejszy dla ciała i stosuje się go w takich dziedzinach jak fizjoterapia – działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przyspiesza gojenie i zwiększa ukrwienie tkanki, przynosząc ulgę pacjentom.

depilacja laserowa vectus

 

 

Na co pomaga laseroterapia?

Laseroterapia w medycynie estetycznej i chirurgii

W medycynie estetycznej z laserów można korzystać do usuwania blizn, eliminacji owłosienia, odmładzania skóry lub peelingu laserowego przeciw staraniu się skóry czy zamykania naczynek krwionośnych. W chirurgii urządzenia te coraz częściej używane są w trakcie operacji – nie tylko w oczywistych miejscach, takich jak jama brzuszna czy kończyny, ale i w bardzo delikatnych miejscach, na przykład na oku. Nawet w stomatologii zdarza się, że odchodzi się od tradycyjnych, mechanicznych narzędzi i część zabiegów wykonuje się za pomocą laserów.

Laseroterapia w dermatologii

Z laserów chirurgicznych korzysta się także w dermatologii, najczęściej do usuwania zmian skórnych. Jest to szybsza i łatwiejsza w regeneracji alternatywa dla innych, długotrwałych sposobów leczenia. Działanie laserem jest bezbolesne i zwyczajnie oszczędne czasowo. Nawet przy większych powierzchniach nie ma konieczności zakładania szwów, ponieważ nie powstaje rana. Można w ten sposób usuwać znamiona, brodawki, kurzajki czy włókniaki.

Depilacja laserowa

Laseroterapia w rehabilitacji

Jak działa laseroterapia podczas rehabilitacji? Światło lasera jest w stanie wniknąć głęboko w tkanki, które rozgrzewa, poprawić krążenie, wykazać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalnie, poprawiając tym samym skuteczność ćwiczeń oraz masażu. Laseroterapia świetnie sprawdzi się w przypadku leczenia reumatyzmu, chorób zwyrodnieniowych, urazów, przykurczy mięśni, stanów zapalnych tkanek miękkich, schorzeń narządu ruchu czy dla biostymulacji tkanek mięśniowych w celach regeneracyjnych. Przykłady takich zabiegów:

  • -laseroterapia kręgosłupa,
  • -laseroterapia kolana,
  • -przyspieszenie leczenia urazów (wszelkich zwichnięć, złamań, stłuczeń),
  • -poprawa krążenia,
  • -walka z bólem.

Przeciwwskazania do użycia lasera

Obok wielu zalet laseroterapii istnieje też szereg przeciwwskazań do jej wykorzystania. Są pewne stany zdrowotne, w których specjalista może (a wręcz powinien) odmówić wykonania zabiegu laserem ze względu na zwiększone ryzyko związane z zabiegiem. Do głównych przeciwwskazań należą:

  • -cukrzyca,
  • -epilepsja,
  • -gruźlica,
  • -nadczynność tarczycy,
  • -infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe,
  • -krwawienie z przewodu pokarmowego.

Do tej listy dopisać należy stany tymczasowe, które również są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu:

  • -ciąża i okres karmienia,
  • -przyjmowanie leków fotouczulających,
  • -antybiotykoterapia,
  • -gorączka,
  • -świeża opalenizna,
  • -podrażnienie skóry,
  • -nadwrażliwość na światło.

Zabieg dodatkowo nie można wykonywać w zbyt młodym wieku, z zupełnym wykluczeniem wieku niemowlęcego (gotowość pacjenta powinien ocenić lekarz).

tesoroclinic logo

Masz jakieś pytania odnośnie zabiegów?

Skontaktuj się bezpośrednio z naszym lekarzem!

Użyj formularza lub zadzwoń +48 536 213 213

sterydysklep to najlepszy internetowy sklep ze sterydami w Polsce, oferujący szeroką gamę wysokiej jakości produktów poprawiających wyniki sportowe i przyrost mięśni