Jak pozbyć się kurzajki? Sprawdź, w jaki sposób bezpiecznie je usunąć

Kurzajki to częsta przypadłość, nie powinniśmy jej więc stygmatyzować: mówi się, że w ciągu życia każdy miał styczność z kurzajkami przynajmniej raz. Problem dużo częściej dotyczy dzieci, rzadziej dorosłych. Kiedy jednak już wystąpi, dobrze wiedzieć, jak sobie z nim radzić – aby zrozumieć, jak pozbyć się kurzajki, musisz najpierw zrozumieć, co to za zmiana skórna.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kurzajkach

Jak wygląda kurzajka?

To nieestetyczne i często bolesne wybrzuszenie w skórze, które zazwyczaj jest tego samego koloru, ale można je łatwo wyczuć pod palcami. Może pojawiać się w formie pojedynczej brodawki lub całej kolonii rozwiniętej wokół głównej brodawki. Jej wygląd jest bardzo charakterystyczny, jednak w razie wątpliwości zawsze należy się przede wszystkim skonsultować z dermatologiem, który oceni stan skóry i doradzi, jak się pozbyć kurzajki.

Co wywołuje kurzajki?

Kurzajka to zmiana skórna wywoływana wirusem brodawczaka ludzkiego (z rodzaju HPV). Niestety jest zaraźliwa. Czasem przenosi się powoli lub wcale nie dojdzie do zakażenia, jednak najczęściej rozwija się w szybkim tempie. Przenosi się z człowieka na człowieka, ze zwierzęcia na człowieka (i odwrotnie) lub nawet w formie samozakażenia (przenosi się w inne miejsce u tej samej osoby).

Zarażenie

Do zarażenia dochodzi nie tylko przy bezpośrednim kontakcie skóry ze zmianą, ale i pośrednio, poprzez kontakt skóry z powierzchnią, na której znajduje się patogen (dlatego też czasem kurzajki nazywane są “basenówkami”). Dobra wiadomość jest jednak taka, że sam kontakt z wirusem nie musi oznaczać pojawienia się brodawki – wszystko zależy od układu odpornościowego, który ma szansę zwalczyć wirusa, zanim ten rozwinie się w skórze.

Kto usuwa kurzajki? Do kogo się zwrócić po pomoc?

Co prawda istnieją domowe sposoby usuwania kurzajek naturalnymi preparatami lub specjalne apteczne środki do samodzielnego stosowania, jednak często nie są wystarczające lub mogą zostać źle dobrane. Po nieudanych zabiegach zmiana może być jeszcze trudniejsza do zdiagnozowania i usunięcia. Dlatego najlepiej zwrócić się bezpośrednio do dermatologa lub specjalisty medycyny estetycznej, który doradzi, jak pozbyć się kurzajki szybko i skutecznie.

usuwanie kurzajek w tesoro clinic

Jak usunąć kurzajki? Trwałe sposoby

Usuwanie brodawek laserem

Laserowe usuwanie kurzajek polega na nakierowaniu wiązki lasera na zmianę skórną. Wysoka temperatura niszczy wirus brodawczaka, zapobiegając odrastaniu kurzajki, oraz odparowuje wodę ze zmiany, dzięki czemu już po wyjściu z gabinetu można zauważyć efekt. Po zabiegu wymagana jest odpowiednia pielęgnacja, gdyż w miejscu usuniętej kurzajki może pojawić się strup. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, ale może powodować delikatne pieczenie. Zazwyczaj wystarcza jedna wizyta, choć w przypadku rozległych zmian mogą być konieczne 2-3 spotkania.

Krioterapia

Wymrażanie kurzajek jest możliwe dzięki miejscowemu potraktowaniu skóry ciekłym azotem. Temperatura prawie -200 stopni Celsjusza, jaką kieruje się precyzyjnie na skórę, niszczy komórki organizmu poprzez gwałtowne zamrożenie i rozmrożenie – doprowadza więc do śmierci kurzajki oraz obecnych w niej wirusów. Zabieg zazwyczaj jest bezbolesny lub można odczuwać mrowienie, natomiast podczas rozmrażania komórek pojawić się może dyskomfort. W przypadku kurzajek w okolicy dłoni i reszty ciała można przyjść bez przygotowania, a jak pozbyć się kurzajki na stopie? Dobrze wybrać się do kliniki w miękkich butach i odpuścić sobie spacery przez pierwsze dni po zabiegu. Podobnie jak przy laseroterapii, może pojawić się strup lub bąbel – jest to normalna reakcja organizmu. W przypadku wymrażania zdarza się, że będzie konieczna większa ilość zabiegów, około 3-5 wizyt.

laserowe usuwanie kurzajek alternatywa dla wymrażania

W naszej klinice medycyny estetycznej wykonujemy skuteczne zabiegi usuwania kurzajek – umów się na wizytę i pozbądź się problemu!

tesoroclinic logo

Masz jakieś pytania odnośnie zabiegów?

Skontaktuj się bezpośrednio z naszym lekarzem!

Użyj formularza lub zadzwoń +48 536 213 213

sterydysklep to najlepszy internetowy sklep ze sterydami w Polsce, oferujący szeroką gamę wysokiej jakości produktów poprawiających wyniki sportowe i przyrost mięśni