Osocze bogatopłytkowe – w czym może pomóc?
Osocze bogatopłytkowe to preparat otrzymywany z krwi pacjenta. Zawiera zwiększoną ilość płytek krwi i czynniki wzrostu, które stymulują procesy regeneracji. Sekret tego osocza to malutkie struktury obecne w krążącej w każdym organizmie krwi, czyli właśnie płytki krwi. Ich rolą jest rozpoczęcie procesu krzepnięcia w obrębie uszkodzonych naczyń, formowanie strupów i rozpoczynanie procesów gojenia przez tworzenie nowych elementów tkanki łącznej i powstawanie naczyń, które ją odżywiają.
Znające te właściwości płytek krwi, już w latach 80 XX wieku powstał pomysł, aby wykorzystać je do regeneracji tkanek. Od wielu już lat naukowcy wykorzystują te procesy, a także coraz lepiej je poznają i znajdują dla nich coraz więcej zastosowań, takich jak:
• gojenie trudnych ran
• w okulistyce przeprowadza się gojenie owrzodzeń rogówki i struktur oka po zabiegach laserowych
• stosuje się je też w stomatologii – w chirurgii szczękowej i implantologii
• regeneracja skóry, poprawienie jej jakości, nawodnienia, gęstości, napięcia i kolorytu
W medycynie estetycznej ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym jest bezinwazyjną alternatywą dla liftingu. Jest to idealna propozycja dla osób uczulonych na substancje wykorzystywane powszechnie w medycynie estetycznej (np. kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy) oraz dla zwolenników jak najbardziej naturalnych rozwiązań.
Osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwane z własnej krwi pacjenta w specjalnym procesie. Pobiera się odpowiednią ilość krwi z żyły, a później probówkę z nią umieszcza się w wirówce laboratoryjnej. Podczas wibrowania z dużą prędkością, płytki krwi są oddzielane od pozostałych składników krwi, a następnie mieszane z substancją aktywującą (trombiną lub chlorkiem wapnia). Preparat ten jest bogaty w mnóstwo związków – jest w nim ponad 1500 substancji aktywnych. Wstrzykuje się go pod skórę pacjenta, gdzie stymuluje ją do produkcji kolagenu i namnażania komórek macierzystych. Właśnie to działanie sprawia, że skóra odzyskuje dawną gładkość i elastyczność.