1. Czy stosowanie Botoxu jest bezpieczne?
Zacznijmy od pytania, które pewnie dręczy większość z osób zaglądających do tego artykułu: czy Botox jest bezpieczny? Ktoś nowy w temacie może się wręcz przerazić trafiając na informację, że ten preparat to nic innego jak groźnie brzmiąca toksyna botulinowa. I rzeczywiście: szukając informacji w internecie można natknąć się na historie o powikłaniach po zabiegu. Czytając takie historie należy jednak pamiętać, że działanie botoksu jest odwracalne i z czasem słabnie, dlatego nawet przy niewłaściwym podaniu nie grozi nam trwałe powikłanie.
Aby zabieg z użyciem botoxu był bezpieczny Lekarz musi mieć doświadczenie – wiedzieć, jak podać właściwą dawkę w odpowiednie miejsce. Pacjent musi być każdorazowo potratowany indywidualnie, a miejsca iniekcji i ilość botoksu dokładnie przemyślane.
Co istotne, preparat musi pochodzić ze sprawdzonego źródła – jeśli używamy oryginalnego preparatu nie musimy się o to martwić, ponieważ duże firmy produkujące Botox mają wieloletnie doświadczeniem i spełniają wszystkie surowe normy bezpieczeństwa. Preparat ten medycyna stosuje z powodzeniem już od ponad 20 lat i to także w dziedzinach wykraczających poza estetykę, także żadna krzywda wam się nie stanie.
Poza tym należy pamiętać, że nawet gdy dojdzie do jakiegoś powikłania w wyniku podania zbyt dużej ilości preparatu, jest to efekt tymczasowy i odwracalny. Trzeba po prostu cierpliwie poczekać, aż jego działania osłabnie.
2. Czy z Botoxem można przesadzić?
Inną sprawą jest to, czy, skoro Botox nie jest szkodliwy, to czy można używać go bez żadnych ograniczeń. Na to pytanie należy odpowiedzieć stanowczym „nie”: z Botoxem można przesadzić i wtedy mamy do czynienia z brzydkim „efektem maski”. Powstaje on, gdy po nadmiernym użyciu preparatu zostaje wygładzonych zbyt wiele zmarszczek. Wtedy twarz zdaje się ponura i nieruchoma, co, delikatnie mówiąc, nie jest zbyt atrakcyjne. By uniknąć tego efektu, należy zadbać o dwie sprawy. Po pierwsze, potrzebny jest wprawiony lekarz, który wie na ile botoksu możemy sobie pozwolić, bez obawy, że zaczniemy wyglądać jak egipski sarkofag. Drugą, nie mniej istotną kwestią jest nasz własny umiar: trzeba po prostu wiedzieć, kiedy czas powiedzieć sobie dość.
3. Czy zabieg Botoxem boli?
Wiele osób zastanawia się, czy zabieg botoksem boli, otóż na szczęście nie. Zabieg przeprowadzany jest cieniuteńką igłą, więc nakłucie, które odczuwamy jest w zasadzie minimalne. Cienkość igły sprawia, że nie musimy martwić się o jakąś opuchliznę albo zasinieniem. Najgorsze, co może nas spotkać to malutki siniaczek tam, gdzie wprowadzano preparat, ale bez obaw: bardzo łatwo go zamaskować odrobiną makijażu. Jeżeli jednak kogoś na sam widok strzykawki przechodzą ciarki, można dla pewności zastosować jeszcze specjalny krem znieczulający.
Mówiąc krótko: podobnie jak wiele innych rzeczy Botox jest „dla ludzi” – trzeba go tylko używać z umiarem. Jeżeli jednak macie zaufanego lekarza i sprawdzoną klinikę medycyny estetycznej, na każdy zabieg możecie przychodzić na pełnym luzie, bez strachu o zdrowie, wygląd czy dobre samopoczucie.
4. W jakim wieku powinno się zacząć stosować Botox?
Niektórych zastanawia kwestia tego, czy Botox należy stosować w jakimś określonym wieku. Jeżeli weźmiemy tę kwestię pod kątem teoretycznym, to nie, nie ma żadnych ograniczeń. W praktyce jednak stosowanie botoxu przez osoby młode, zwłaszcza te, które ledwo przekroczyły dwudziestkę, jest raczej niewskazane. W tak młodym wieku zmarszczek można pozbyć się na inne, mniej inwazyjne sposoby. Najczęściej zaczyna się go zacząć stosować około 40 roku życia, jednak tutaj wiele zależy od ogólnego stanu cery. W niektórych przypadkach na zabieg można zdecydować się znacznie wcześniej – to już jest kwestia czysto indywidualna. Należy pamiętać, że mit mówiący o tym, że Botox jest tylko dla osób „w pewnym wieku”, jest nieprawdziwy. Zabiegi można zacząć spokojnie w okolicach 30-tki nim zmarszczki zaczną się mocno pogłębiać.
5. Czy po jednym zabiegu Botoxem moja twarz odmłodnieje?
Decydując się na zabieg, trzeba brać pod uwagę, że nieprawdziwy jest też mit mówiący o tym, że Botox rzekomo jest w stanie odmłodzić naszą twarz samodzielnie. To prawda, że preparat wygładzi nasze rysy, ale bez dodatkowej uwagi poświęconej naszej skórze nie odejmiemy sobie lat. Tutaj na szczęście z pomocą przychodzą różne zabiegi takie jak mezoterapia, laseroterapia czy po prostu zmiany w naszym sposobie odżywiania się.
6. Jak długo czeka się na efekt po zabiegu Botoxem i przez jaki czas się on utrzymuje?
Botoks zaczyna działać po około 7 dniach. Już jedna dawka preparatu wygładza nam zmarszczki, a efekt ten utrzymuje się jeszcze przez około 6 miesięcy. Co więcej, ponieważ podczas okresu w którym działa Botox nie wykonujemy żadnych ruchów związanych z marszczeniem czoła czy kurzymi łapkami, zmarszczki często jeszcze dodatkowo się wygładzają.
7. Czy podawanie botoksu może zaszkodzić naszej skórze lub mięśniom?
Naukowcy jak dotąd nie stwierdzili żadnych przypadków degeneracji skóry albo mięśni. Wręcz przeciwnie – jak już wspominałem, skóra, która przez jakiś czas nie jest „zużywana” podczas marszczenia, odpoczywa, dzięki czemu zmarszczki ulegają spłyceniu. Jeżeli więc macie zaufanego lekarza, który bierze preparat ze sprawdzonego źródła, nie musicie bać się żadnych skutków ubocznych.
8. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu toksyną botulinową?
- – Ciąża i okres karmienia
- – Zakażenia i nowotwory skóry
- – Przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
- – Czynna opryszczka